Seznam rozhodčích TrioCACIB Prague Expo Dog
8. - 10.12. 2023

The Judges Lisrt is compiled with the proposals from the breedclubs in mind and dos NOT include the Judges change, which you can see below. Our team always welcomes the breed clubs' proposals.

Medailonek rozhodčích

MARION TEN CATE – Holandsko

Odmala jsem vyrůstala se psy. Moji rodiče si pořídili svou první Šeltii v roce 1964. V roce 1970 jsme si pořídili další Šeltie a Americké kokry. Tak jsme se dostali do psího světa. Vystavování a výcvik se staly naším koníčkem a součástí života rodiny. Od útlého věku se svými psy cvičím a také je vystavuji. Se svým Americkým kokrem jsem se v roce 1976 stala Dutch Obedience.

Naše chovatelská stanice se jmenuje ‚Own Delight‘. První vrh šeltie se narodil v roce 1975. Pro první vrh jsme se rozhodli až tehdy, když jsme měli v úmyslu ponechat si psa. Všichni naši psi žili v domě a byli součástí rodiny. Proto jsme odchovali pouze šest generací. Každá generace nám dala výstavního šampiona a odchovali jsme 4 následující generace výstavních šampionů šeltií. Měli jsme 16 šampionů ve všech barvách. Mojí chloubou a radostí byl můj pes šampion Own Delight’s Pascal, který se stal dvakrát šampionem, a to výstavním šampionem a v roce 2006 se stal také šampionem agility. Nedávno jsem přišla o svou poslední šeltii Own Delight ve věku 15 let. Vzhledem ke své práci již nemohu chovat, ale pořídila jsem si nové štěně, kterému se v tuto chvíli na výstavě velmi dobře daří a své psy stále trénuji: agility, hooper a detekci.

Vystudovala jsem biologii a specializovala se na genetiku zvířat. Moje první posuzování bylo v Holandsku v roce 1996, kde jsem posuzovala plemeno Šeltie. V roce 2001 jsem také prošla školicím programem pro rozhodčí ve Velké Británii na plemeno Šeltie. Nyní jsem rozhodčí pro skupiny 1 a 5 a některá plemena ve skupině 9 a 10. Měla jsem tu čest posuzovat v mnoha zemích Evropy, Austrálie a Jižní Afriky.

Dosud jsem posuzovala přes 300 výstav CACIB/CAC a celkem přes 30 000 psů včetně 4 000 Šeltií a téměř 5 000 belgických ovčáků.

Kromě toho, že jsem rozhodčí, jsem zapojena do několika komisí, například v komisi pro rozhodčí plemen. Pořádám semináře o standardech plemen a konstrukci psů a genetice. Psi jsou tedy nejen koníčkem, ale i životním stylem. Miluji to.

CHAN WENG WOH – Malajsie

Pan Chan byl předsedou Malajské kynologické asociace po dvě funkční období a v letech 1994 až 2009 působil jako ředitel MKA. Za své příspěvky k asociaci byl jmenován doživotním čestným členem. Byl kvalifikovaný zkušený komisař pro program školení rozhodčích a působil ve funkci předsedy podkomise rozhodčích a stewardů. V mezinárodním měřítku zastupoval MKA na setkáních FCI a AKU. V roce 2013 byl na základě nařízení prezidenta Asijské sekce FCI pan Chan požádán, aby provedl inspekci Iran Kennel Club a vydal doporučení, aby byl přijat jako partner FCI. Podílel se na vzniku tohoto klubu.

Vystavoval a choval pekinézy, mopsy, pomeraniany, foxteriéry hladké, lhasa apso, miniaturní pinče, pudly (miniaturní a toy) a whipety. Vystavil a odchoval mnoho šampionů a vítězů. Je licencovaným mezinárodním rozhodčím všech plemen MKA a FCI. CACIB udělil CAC a CC v 70 zemích světa na 6 kontinentech. Některé z největších výstav psů, které posuzoval, jsou Světová výstava psů v Německu v roce 2017 (posuzován BIS Veteran), Světová výstava psů Rusko v roce 2016 (posuzována BIG skupina 6), Brisbane Royal Australia v roce 2016 (posuzováno BIS), Evropská výstava psů Norsko v roce 2015 (posuzováno BIG skupina 9), Canadian Kennel Club Purina Invitational 2010, World Dog Show Solvaka v roce 2009 (posuzována BIG Junior skupina 9), Hobart Royal Australia v roce 2007, Adelaide Royal Australia v roce 2006, Brisbane Royal Australia v roce 2004. Rodokmen Ozdog Top Dog Australia v roce 2004, Národní výstava psů Nového Zélandu v roce 2003, Národní výstava psů v Kanadě v roce 2002 a Šampioni šampionů na Kennel Union of South Africa.

Posuzoval speciality následujících plemen; Bíglové, čínský chocholatý pes, pudlové (WDS Solvakia & Rusko, Švédsko, Dánsko, Česká republika, Japonsko, Tchaj-wan, Austrálie) Newfoundland v Německu, Pomořané (EDS v Norsku, Thajsku, Indonésii, Rusku a Japonsku) (Mopslíci v USA, Kanada, Argentina, Thajsko a EDS v Norsku), pekingský teriér v Austrálii, bostonský teriér v Kanadě, americký stafordšírský teriér v Chorvatsku, jorkšírský teriér ve WDS v Rusku a Solvakii), labradoři, zlatý ret, thajský ridgeback, thajský bangkeaw, aljašský malamut v Kanada, Shih Tzu v Thajsku, Papillon, Sibiřský husky, Německá doga, Dobrman, Rotvajler, Fila Brasila, Francouzský buldoček, Mexický bezsrstý, Britský buldok, australský ovčák, Americký kokršpaněl, Shetlandský ovčák, Akita, Jezevčíci a Mexický bezsrstý v Mexiku a WDS v Německu.

ASNAGHI FERDINANDO – Itálie

Ferdinando je rozhodčím pro všechny skupiny FCI. Posuzoval v mnoha zemích světa od Evropy, Ruska, skandinávských zemí, Ameriky až po Asii. Dlouhou dobu byl lektor Kynologie, také mluvčí a zkoušející při školení nových rozhodčích pro ENCI. Je chovatelem Jack Russell teriérů (v minulosti Airedale a Bedlington) v chovatelské stanici Gran Lasco, ve které dochoval více než 80 šampionů.

Je specialistou na FCI skupinu 3,9 a italská plemena. Členem mnoha vědeckých komisí mnoha plemen, pracoval a v současnosti pracuje pro jejich studium. Doktor veterinární chirurgie, specialista na malá zvířata v oddělení Ortopedické klinické patologie. Ferdinando se zabývá především studiem genetických ortopedických onemocnění u čistokrevných psů. Je oficálním vyhodnocovatelem pro ENCI-FCI výsledků DKK a DLK. Jako novinář napsal nespočet článků a mnoho knih o různých plemenech psů.

KLEMANN HERBERT – Německo

Jsem předsedou klubů Španělů (Spaniel-Club Deutschland) od jeho založení v roce 1985 a jako rozhodčí posuzuji od roku 1998. Od roku 1975 do roku 2016 jsem choval a vystavoval Americké kokršpaněly pod chovatelskou stanicí „Numisma’s“. Všechni moji psi jsem získali mezinárodního šampiona a někteří získali také šampionát USA.

Jsem oprávněn posuzovat FCI-skupinu 6, 7 a 8 a Best in Show. Jsem specialista na všechna plemena španělů a také australské ovčáky, miniaturní americké ovčáky, plemena bullteriérů, bígla, rhodéský ridgeback, lagotto romagnolo a kavalír-king Charles španěly.

Baví mě posuzovat po celé Evropě.

Každý rok také pořádám mezinárodná výstavu psů.

NAVARRO GUISADO CARMEN – Španělsko

Narodila jsem se ve městě v Andalusii na jihu Španělska, žil jsem v Cortijo (typický andaluský dům) od dětství jsem byal vždy se psy, koňmi a zvířátky, takže jsem si vždy užívaal a hrála si jimi obklopena. V 60. letech se kvůli pracovním problémům mého otce celá rodina přestěhovala do Madridu. V Madridu jsem studovala obor módní návrhář a také průmyslově technické inženýrství, obě promoce jsem dokončila v roce 1979. Začínali jsme na výstavách v 80. letech s chovatelskou stanicí Villaodon. Spolu s manželem jsem již více než 35 let chovateli a vystavovateli plemen samojed, americká akita, sibiřský husky a aljašský malamul.

Společně s našimi dcerami Barbarou a Carmen, které s námi jezdili na výstavy od dětství jsme přenášelio vášeň pro psy a sport.

Se psy našeho plemene máme v současné době více než 360 oficiálních mistrovských titulů, včetně mistrů světa, mezinárodních šampionů a několika B.I. S. vítězů ve více než 60 různých zemích. Mít tu čest získat titul Nejlepší pes roku v mnoha zemích nás naplňuje hrdostí. V mé kariéře se severskými plemeny je třeba poznamenat, že jsem byla prezidentem Španělského klubu severských plemen a Akita Inu. V letech 1996-2001 také členem a jednatelem plemene samojedů. Na počátku devadesátých let jsem se stala výstavním rozhodčím specialistou pro plemena: americká akita, samojed, aljašský malamut a sibiřský husky. Byla jsem pozvána k posuzování mnoha specializovaných výstav a národních výstav několika kluby plemen na světě. Po mnoha letech zkoušek, a práce práce jsem se stala prvním All Round Judge v historii R. S. C.E ve Španělsku. Jsem mezinárodní rozhodčí uznaný FCI, RSCE, AKC, NCKC, ]KG, KUSA, ANKC, NZKC …

Měla jsem tu čest posuzovat na hlavních národních a mezinárodních výstavách psů na jivech kontinentech, Americe, Evropě, Africe, Asii a Oceánii.

O’Sullivan Margaret – Irsko

Narodila jsem se, vyrostla a stále žiji v Corku na jihu Irska.

Ačkoli můj otec se věnoval střelbě, který choval Setry a Špringšpaněly.

První německou dogu jsme si pořídili v roce 1978 – byl to žíhaný pes.

Od té doby jsem si nechala a vystavovala všechny barvy kromě modré.

Začala jsem vystavovat a chovat německé dogy pod názvem chovatelské stanice Flighty Affix se svým bratrem Neilem na začátku 80. let. 

Jsem rozhodčí pro skupiny plemen 1, 2 a 5 podle pravidel FCI. Posuzovala jsem v USA, Evropě a Irsku.

PARRONDO GARCÍA RAFAEL – Španělsko

Rafael zastával během 6 let předsednictvo Španělského klubu severských psů a Akita Inu. Kromě toho, že byl v předchozích 2 letech tajemníkem klubu.

Je také specialista pro plemena Samoyed, Aljašský malamut,, Sibiřský husky Akita Inu, Americká Akita a také Shiba Inu. Posuzoval řadu mezinárodních, národních nebo speciálních výstav ve 34 zemích. 

Našeho prvního samojeda jsme si pořídili v roce 1986. Ačkoliv jsem se s tímto plemenem poprvé setkal v létě 1970, když mi bylo něco málo přes 11 let, a tehdy jsem řekli svému otci: „Tati, až budu dospělý, budu mít tohoto psa.“

Psi z  našich odchovů získali k dnešnímu dni více než 390 šampionátů z Evropy, Asie a Ameriky.

Naše chovatelská stanice s názvem „DE VILLAODON“ je jednou z chovatelských stanic, která získala nejvíce šampionátů pro plemeno Samojed  v naší zemi a také Evropě. 

STAHLBERG PERTTU – Finsko

O psy jsem se začal zajímat už v dětství, protože jsme měli doma finské špice. Potřebovali jsme s nimi splnit výstavu, a tak jsem se věnoval nejen našim psům a také se začal zajímat o výstavy. Měli jsme také samojedy a sibiřské husky.

Když jsem studoval, bylo potřeba menšího psa a náhodou jsem si vybral jezevčíka. Začal jsem chovat miniaturní dlouhosrsté a jezevčíky králičí v chovatelské stanici „Rodels“ a získal jsem dvě ceny Vuolasvirta, nejvyšší ocenění Finského kynologického klubu za výsledky úspěšného chovu. V mém chovu je například pár evropských a světových vítězů.

Žil jsem a studoval v Německu a má znalost německého jazyka mi velmi pomohla s německým národním plemenem. I když jsou mojí vášní jezevčíci, stále mám velký zájem o plemena špiců. Zatím jsem posuzoval v několika evropských zemích, také na Světových výstavách v Miláně, Lipsku a loni v Madridu a na mnoha jezevčích specialitách v několika zemích. Byl jsem mnoho let viceprezidentem Finského klubu jezevčíků a předsedou komise rozhodčích pro  jezevčíky. Připadá mi nesmírně zajímavé poznávat nová plemena. Jsem způsobilý posuzovat FCI skupiny 4, 5, 6, 7, 8 a 10 a většinu plemen ve skupinách 1, 2, 3 a 9.

DAVIDOVIĆ NATAŠA – Srbsko

Posuzovala jsem všechna plemena ze skupin FCI I II III IV V VI VII VIII IX X na národních výstavách, mezinárodních výstavách, výstavy šampionů, klubových výstavách, speciálních výstavách. Zadávala jsem čekatelství a tituly jako CC, CAC, Green star, CACIB,BOB,BEST in GROUP, BIS na klubových výstavách a speciálních výstavách plemenných psů.

Posuzovala jsem na mnoha slavných výstavách jako EUROASIA-Moskva, EURODOG SHOW Kortrijk, Belgie atd… Zastávám funkci prezidenta Retriever Clubu Bělehrad v Srbsku, jsem členkou výboru v Kennel Club of Serbia, členkou GRC U.K. Posuzovala jsem v 54 zemích po celém světě. Posuzovala jsem výstavy plemen zlatého retrívra v mnoha zemích po celém světě atd… a na mnoha výstavách mistrovství v různých zemích!

Jsem původem ze Švýcarska, jsem vdaná a nyní žiju v Srbsku, spolu s mým manželem Nenadem Davidovičem. Jsme rozhodčí všech plemen FCI. Milujeme, chováme, pracujeme, vystavujeme zlatého retrívra. Získali jsme řadu národních šampionů, mezinárodních šampionů, šampionů FT, držitelů juniorského oprávnění v chovu atd..

Vystudovala jsem dvě univerzity pedagogiku & Goethovu univerzitu-německý jazyk! Mluvím anglicky, německy, rusky, srbsky.

 LOHMANN CHRISTIANE – Německo

Od dětství jsem byla psí blázen a brzy jsem se rozhodla, že MUSÍM MÍT svého vlastního psa, irského setra, a tak má cesta začala. Nejprve to byl výcvik psů, kvůli kterému jsem cestovala po celé Evropě a účastnila se zkoušek. V roce 1989 jsem se stala Field Trial rozhodčím pro britské gundogy a brzy poté jsem se kvalifikovala také jako trialový rozhodčí pro kontinentální gundogy.

Přesto byly výstavy vždy fascinující a má první návštěva CRUFTS byla na začátku devadesátých let. Brzy jsem se účastnila velkých výstav, kde jsem vystavovala nejsen své psy ale také psy mých kamarádů.

Naše chovatelská stanice irských setrů nese název „Lohmann’s…“. Kromě několika národních a mezinárodních šampionů jsme známí také pracovními šampiony a vyvezli jsme štěňata z Jižní Koreje do Jižní Afriky, Skandinávie, Kanady, USA a Argentiny, v neposlední řadě náš domov sdílí několik jezevčíků, u kterých si dodnes nejsem jistá, zda jsou to psi nebo něco jiného. 🙂

Název chovatelské stanice „anne Pichten“ pro naše jezevčíky je tak trochu místní slang. Jsem hrdý na to, že jsem dokončil několik šampionů nesoucích toto jméno chovatelské stanice. V současné době máme také Labradora, Black and Tan Coonhound a Gonczy Polski.

Můj zájem o zdravé a zdatné psy v průběhu doby rostl, až jsem se v roce 2008 stala odborným rozhodčím plemen, nejprve pro pointery a setry, později pro všechna plemena španělů, retrívrů a jezevčíků a nakonec skupinu 4 a 8. Bylo a stále je obrovská radost, potěšení a čest posuzovat speciální výstavy v Norsku, Estonsku, Rusku, České republice, Švýcarsku, Španělsku atd., stejně jako Championnat de France v Paříži, Worlddogshow v Lipsku a Eurasii v Moskvě.

Pozvání od ČKS posuzovat na „TrioCACIB Prague 2023“ je absolutním vrcholem a jsem velmi poctěna a zvláště vděčná představenstvu. Jsem si jist, že nás v prosinci čeká výjimečná kynologická akce a jsme hrdí, že jsme její součástí.

Doufám, že se všichni uvidíme v Praze 2023!